Czym są mieszacze statyczne?

Mieszacze statyczne, zwane również mieszadłami statycznymi lub mieszalnikami statycznymi, są stosowane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym i innych dziedzinach przemysłu, wszędzie tam, gdzie wymagane jest mieszanie różnych substancji lub faz.

Jak działają mieszacze statyczne?

Mieszacze statyczne działają na zasadzie wprowadzania energii kinetycznej w postaci ruchu wirującego lub mieszającego się przepływu substancji. Prowadzi to do intensywnego mieszania. Mieszacze statyczne składają się z kilku elementów, w tym przede wszystkim kanałów, wkładów i płyt. Substancje wprowadzane są do kanałów, gdzie następuje ich mieszanie, a następnie przechodzą przez wkłady i płyty, które wzmacniają proces. Mieszacze statyczne mają wiele zalet, a wśród nich można wymienić wyższą efektywność mieszania w porównaniu z tradycyjnymi mieszadłami mechanicznymi, mniejsze wymagania dotyczące miejsca i energii, mniejsze ryzyko kontaminacji i większą kontrolę nad procesem mieszania.

Istnieje wiele rodzajów mieszaczy statycznych: mieszacze w kształcie płyty, mieszacze spiralne, mieszacze statyczne ze strefą wstępną, a także wiele innych.